Hakkımızda

BABAOĞLU ZEYTİNYAĞI FABRİKASI

Alanya Bölgesi’nde zeytincilik ve zeytinyağı üretiminde öncülük yapan Babaoğlu Ailesi, zeytinyağı üretimine 2004 yılında, “BABAOĞLU ZEYTİNYAĞI FABRİKASI”nı adıyla kontinu sistem makinalarla başlamıştır.

Gıda mühendisimiz gözetiminde devam ettiğimiz üretimimizde; ‘Zeytin’ ve ‘Zeytinyağı’na hakkettiği saygı ve özeni göstererek en lezzetli, en beğenilen, en temiz, en güvenilir ürüne ulaşmak amacıyla geleneksel öğretiler ışığında faydalı yenilikleri de kullanıyoruz.


Dünyada ilk zeytin hasadının ne zaman ve hangi uygarlık tarafından yapıldığı kesin olarak bilinmemekle beraber, Doğu Akdeniz’in zeytin ağacının anavatanı olduğu görüşü yaygındır.

Alanya’nın zeytin ve zeytinyağı geçmişi ise binlerce yıl öncesine dayanır.

Eski medeniyetlerin bölgemizde bırakmış oldukları eserlerde zeytin ve zeytinyağına verdikleri önem kendini göstermektedir. M.Ö. 6. Yüzyılda Termesos (Thermessos) kentinin zeytinyağlarının Faselis (Phaselis) limanından ticareti için kullanılmış oyma taşıma kanalları günümüzde de görülebilmektedir.

Son yıllarda Antalya’da zeytincilik giderek daha da önem kazanmaktadır. Özellikle “Alanya Zeytinyağı”; kalitesi ve kendine has lezzeti ile beğenilmekte ve ünlenmektedir.